CO ZÁKON NEZAKAZUJE, ZVEŘEJNÍME (obecní zpravodaj nezávislý na Radě obce Vejprnice, vydávaný od 8.2.2011)
Hledat
Navigace: VEJPRNICE.EU > BLOGY > BLOG Kraus Václav > Berla v obecním znaku

Berla v obecním znaku

znak Vejprnice z roku 2011 - v červeno-černě šikmo děleném štítě nahoře půl stříbrného koně, dole šikmo stříbrná berla se sudariem, zlatou hlavicí a hrotem.jpg
znak Vejprnice z roku 2011 - odůvodnění autora návrhu.jpg

Berla v obecním znaku -  podobnost čistě náhodná!


            Jedním ze symbolů obecního znaku Vejprnic je opatská berla umístěná v černém poli. Navrhovatel obecního znaku pan Pavel Ryba píše  …  „ Část obce po více než tři století  byla v majetku církve … proto stříbrná berla se zlatou hlavou a špicí s připevněným sudariem jako odznakem úřadu představeného kláštera, tedy opata…“. 
             Náboženský   slovník ve výkladu latinských pojmů prezentuje berlu jako oporu, pastýřskou hůl a hůl je zde označena i jako symbol vedení svěřených lidí. Symbolika berly je trojí :
-  Zatočená horní část označovaná též jako hlavice - pastýřská péče, která přitahuje k  dobrému  a odvrací od zlého.     
-    Střední část - opora a vedení podřízených.
-    Spodní bodlo (stimulus) je určeno k pobízení k dobrému a k trestání zlého.

      Opatská  berla v obecním znaku je tedy odznakem hodnosti  světské a duchovní a z  pohledu politologie symbolizuje vládu Boha prostřednictvím pozemského zastoupení v podobě kněží. Tento způsob vlády je označován termínem  „ Teokracie“ a  patří mezi totalitní formy vlády jako jsou – fašismus, nacismus, komunistické režimy a totalitní demokracie.
       Pan Ryba dále uvádí, že část obce byla  v majetku církve ( s odvoláním na  zápis v listinném falzu to bylo již v roce 993)  a  obec se rozhodla právě symboliku církevní správy  (baculus, berla, hůl) umístit ve svém znaku.  Vzhledem k  r. 993  lze jistě označit tuto formu vlády ( teokracii ) za dávnou minulost a i další forma totalitní  vlády, vláda komunistického režimu skončila v roce 1989. Máme svobodu, máme demokracii, obec je samostatným správním celkem.   Ale je tomu skutečně tak, je totalita ve Vejprnicích opravdu  minulostí ?


          Zákon o obcích uvádí, že obec je základním územním samosprávným společenstvím občanů; tvoří územní celek, který je vymezen hranicí území obce.  Je veřejnoprávní korporací, má vlastní majetek, vystupuje v právních vztazích svým jménem a nese odpovědnost z těchto vztahů vyplývající. Obec pečuje o všestranný rozvoj svého území a o potřeby svých občanů; při plnění svých úkolů chrání též veřejný zájem.
         Orgány obce jsou :  Zastupitelstvo obce, Rada obce, Starosta a Obecní úřad. Zastupitelstvo, obecní rada a starosta jsou volenými orgány obce, obecní úřad představuje starosta, místostarosta a zaměstnanci úřadu. Nejvyšším orgánem obecní samosprávy je zastupitelstvo obce a občan, který splňuje podmínky výkonu volebního práva, přenáší svoje právo vlády na volené zástupce – kandidáty volebních stran.  Volební stranou pak mohou být registrované politické strany, nezávislí kandidáti, sdružení nezávislých kandidátů atd..  

          Pokud se vrátíme k symbolice obecního znaku – stříbrná berla se zlatou hlavou a špicí, pak  hlavu, zlatou hlavici vejprnické obecní vlády,  musíme hledat především mezi volebními stranami. Ty oslovují voliče svými volebními programy s cílem získat je na svoji stranu jako svoje stoupence. Používají k tomu různých metod a často jim nezáleží na pravdivosti, ale na přesvědčivosti a přijatelnosti. Jejich argumentace často postrádá jakoukoliv logiku nebo rafinovaně budí její zdání. Hlavice biskupské berly je též označována jako curvatura – zatočení, vinutí  a do té Vejprnické hlavice musíme „zavinout“ i  spolky,   obecně prospěšné společnosti a volební sdružení.
         Vedoucí síla v obci ODS, dnes vystupující jako Pravé Vejprnice, vytvořila za dobu svého působení  ze svých „stoupenců“  ve spolcích a volebních stranách obdobu komunistické národní fronty a  ve spolcích pak její   stoupenci  plní funkci jakési stranické skupiny - útvaru,  který se vejprnickým komunistům za  minulého režimu nepodařilo (určitě ne v TJ Sokol) ustavit.  Z  těchto korporací se pak rekrutují  kandidáti zastupitelstva  a  zastupitelstvo  fronty  Pravé Vejprnice.  
          Střední část berly – opora a vedení podřízených. Oporou vládnoucí síly a nástrojem vedení podřízených (občanů Vejprnic) je bezesporu zastupitelstvo obce.  Na komunální úrovni se určitě nerozhoduje o rozpočtovém určení daní, o důchodové reformě, občanském zákoníku, o církevních restitucích, o zákoníku práce atd.. Zastupitelstvo obce a obec nerozhoduje o politickém programu pravicové či levicové strany, ale jak bylo dříve napsáno – Obec  pečuje o všestranný rozvoj svého území a o potřeby svých občanů.  O tom do jaké míry bude tato definice obce realizována,  rozhoduje právě zastupitelstvo obce. Zastupitelstvo tedy vykonává správu věcí veřejných  a v rámci rozhodovacího procesu  je  autoritou,  která  vykonává  politickou moc.  Zastupitelstvo obce rozhoduje vždy usnesením a to nadpoloviční většinou všech členů zastupitelstva obce. Z hlediska zákona lze zjednodušeně definovat  zastupitelstvo jako orgán,  který  nařizuje a obecní radu jako orgán výkonný.   
          V současné době má zastupitelstvo obce Vejprnice  19 členů, z nichž 12 členů lze označit jako  stoupence ve Vejprnicích vládnoucího uskupení.  Není známo zda tito zastupitelé (  zastupitelé „Pravé fronty“) jsou před jednáním ZO  zváni na tzv. „ pracovní porady“, kde by byla jednotlivá usnesení předjednána a pozvaní byli informováni o problematice, která bude řešena na zasedání zastupitelstva obce. Průběh jednotlivých jednání ZO však dokladuje vysokou koordinovanost  jejich postupu při hlasování.  Jedná se zřejmě o již  dříve „ přesvědčené“ stoupence a obdivovatele, kteří o návrzích na usnesení příliš nepřemýšlejí a k  rozhodování jim postačí navrhovatelem prezentované, většinou nepravdivé a nelogické argumenty.
        Zastupitelé fronty Pravé Vejprnice jsou zcela imunní proti věcným připomínkám tzv. opozičních zastupitelů a jejich  námitky a připomínky „berou na vědomí“.  Způsob rozhodování o námitkách  pak  lze vyjádřit i takto: „ víme o tom, ale nebudeme s tím nic dělat“.  Tito zastupitelé tak trochu zapomínají, že  jsou ve zvýšené míře odpovědni – nejen politicky, ale také občanskoprávně a trestněprávně.   Takto přesvědčení, zmanipulovaní a naivní zastupitelé jsou pak připraveni přijímat usnesení a návrhy předkládané obecní radou, které jsou v nejednom případě poznamenány vysokým stupněm klientelizmu. Ten ve Vejprnicích není výsadou současného volebního období, ale na jeho principech funguje místní správa  zhruba  od roku 1998 a pouhý výčet schválených,  kontroverzních návrhů  by určitě zabral jednu samostatnou  stránku. Řada podobných klientelistických rozhodnutí obecní rady je prováděna  i bez vědomí zastupitelstva ( veřejného projednání) a obec je v nich vždy ten, kdo tahá za kratší konec.
         Orgány obce - zastupitelstvo a obecní rada si mohou jako svoje poradní orgány zřizovat výbory a komise. Zastupitelstvo ze zákona zřizuje výbor kontrolní a finanční a ze samotného pojmu – poradní orgán vyplývá, že by se mělo jednat o výbory a komise jejichž členy jsou občané, kteří jsou odborníky na danou problematiku ( výbor - min. tříčlenný). I v případě výborů a komisí lze hovořit o deformaci záměru zákonodárce, protože ve Vejprnicích  se do těchto orgánů nedelegují lidé dle odborné způsobilosti, ale na základě tzv. demokratické volby jsou do výborů a komisí delegováni zástupci volebních stran ( nezáleží kolik to bude na odměnách obec stát, hlavně at´je to nefunkční).  Tento záměr se velmi dobře daří naplňovat  -  výbory a komise návrhy obecní rady doporučují, neřeší ani případné námitky, které zpochybňují usnesení zastupitelstva  a  v  podstatě mají posloužit jako poskytovatel ochrany předkladatelům kontroverzních návrhů a rozhodnutí ( příslušný výbor souhlasil a neměl námitek).   Praktiky, kterými jsou ve Vejprnicích naplňována rozhodující ustanovení veřejné správy lze označit jako „tunelování demokracie“. V  tomto deformovaném prostředí místní samosprávy se pak spolehlivě daří naplňovat „politické poslání“ jehož základem je výkon veřejné správy jako podnikatelský záměr.        
           Třetí  a  nejmenší, ale rozhodně ne nevýznamná část berly je  její spodní část - bodlo.  Ve Vejprnicích to může být onen  kulík,  který  tolik proslavil Vejprnice. Pokud se však podíváme na onu část berly z pohledu náboženského slovníku, pak má bodlo docela jinou funkci než „vejprnický kulík“, o  kterém vypráví legenda.   Je jistě nesporné, že funkce bodla - pobízení k dobrému a k trestání zlého je „ vejprnickou vrchností“ úspěšně využívána.
             Pobízení k dobrému je motivováno např. prodejem veřejného prostranství (zahrádka za 50,- či 70,- Kč /m2) stoupencům volebního uskupení ODS nebo Pravé Vejprnice.  Možná je žádoucí i podpora  volebních stran spřízněných s  ODS ( třeba i účastí na kandidátce)  jako protislužba za přijetí rodičů či prarodičů do Domu poklidného stáří společnosti  Baculus.
            K dobru jsou občané pobízeni i prostřednictvím společnosti Chronos a jejího RC Kulíček. Je nutno připomenout, že tato společnost zprivatizovala školní klub a družinu, zvýšila poplatky a řada rodičů  ( pokud potřebuje svoje děti zaměstnat v odpoledních hodinách )  je tak odkázána  k  finanční podpoře společnosti Chronos. Vedle navýšení poplatků si zajišťuje  Chronos příjmy z dotací ( obec – 143 000 Kč, dříve i dotace z kraje) a vedoucí kroužků jsou zřejmě placeni z prostředků KÚ na školství.
            „Dobro občanů“ je vymáháno i  prostřednictvím platby vodného a stočného, jehož zhruba 22%  účtované ceny představuje nájem infrastrukturního majetku, který platí vodárna vlastníku vodohospodářské infrastruktury. V případě Vejprnic je údajně majoritním vlastníkem této infrastruktury VaK Plzeň sever.  Vejprnice tedy peníze nedostávají a VaK ( akciová společnost) skupuje veřejné rozvody vody od developerů ( Otáskov). Obci však  zůstává  povinnost tvorby finanční rezervy na obnovu vodohospodářské infrastruktury. Občané tak nepřímo financují developerské záměry v katastru obce.

             Stěžejní úlohu v politice podnikatelského záměru pak sehrává problematika územního plánování. Ve Vejprnicích se  územní plánování neřídí zásadami udržitelného rozvoje, ale je zcela podřízeno developerským zájmům – laciný nákup pozemků, pořízení stavebních parcel s infrastrukturou a komunikacemi pokud možno za obecní peníze a prodej parcel za tržní cenu.  O podílu developerů na budování potřebné vnější infrastruktury ( čistírna odpadních vod, komunikace např. Polní ulice a třeba i školy) se v plánovacích smlouvách nepíše a z důvodu maximální  „ výtěžnosti“ developerských pozemků, nejsou vypracovány regulační plány a zástavba je navrhována bez vypracování územní studie.
             V územním plánování není např.  respektováno ani ochranné pásmo hřbitova a pietního místa popraviště Suchý důl. U popraviště  byla obecní radou dokonce zřízena ( na soukromém pozemku) skládka odpadu a přístupová cesta k památníku je opětně zahrnována! Není jistě náhodou, že změnu územního plánu č.2 projektuje firma, jejíž majitel skoupil  pozemky ( včetně obecního pozemku určeného k využití jako dobývací prostor) v sousedství výhradního ložiska štěrkopísků a není vyloučeno ani jeho obchodní partnerství s „vejprnickou vrchností“.  A jak je využíváno „bodlo“ k trestání zlého?


              
           V minulosti byli někteří ze zastupitelů informováni právníkem, že  veřejný činitel má z důvodu výkonu veřejné funkce snížený práh citlivosti proti kritice své práce. Prezentována byla i možnost podání žaloby na ochranu osobnosti kritizovaného.  Připomenutí si zaslouží soudní proces „lesní cesty“, ve kterém byl zastupitel žalován za informaci o  čerpání dotací  a obecních peněz na „obnovu“ v minulosti neexistující cesty. Žalován byl  o omluvu a nemajetkovou újmu ve výši 150 000 Kč. Podobně je údajně postupováno i proti deníku Právo za článek o developerském projektu Cihelny.
           Autorky protestního dopisu proti privatizaci školních kroužků jsou,  ještě dříve než je dopis doručen, veřejně označeny za lhářky s výhrůžkou, že pokud nepřestanou pomlouvat,  kroužky nebudou ( školu zřídila  obec ( ZO) a provozování školního klubu je škole uloženo zřizovací listinou!).   Neposlušní občané jsou trestáni i v případě,  že se finančně nepodílejí na realizaci komunikací v  „Otáskově“. Komunikací, které odmítli developeři vybudovat.  Neposlušní neměli chodníky a měli platit vyšší poplatky za popelnici. Na závěr se vraťme k otázce jaká forma vlády je vlastně ve Vejprnicích uplatňována. 


Odborné studie uvádějí, že pro zachování demokracie  musí být zachováno postupnictví vedení tak, aby si nikdo nestihl upevnit své postavení natolik, že by se již nedal odstranit a  lídři  nesmí získat absolutní kontrolu nad centralizovanou administrativou. Od  roku 1994 se ve Vejprnicích ve vrcholných funkcích obecních orgánů  pravidelně opakují dvě jména ( 21 roků). Další  dva zastupitelé  z řad ODS „slouží“ již páté volební období a působí či v minulosti působili v obecní radě.  Výjimkou není ani  působení v obecní radě po dobu čtyř volebních období. V průběhu dvaceti roků se tito občané rekrutovali z volebních  stran nezávislých  kandidátů a  později, v okamžiku, kdy ovládli vejprnickou  ODS a oblastní sdružení ODS, byla jejich  volební stranou ODS.  V současné době se  „bohužel“  ani naší obci  nevyhnula současná celospolečenská  atmosféra ( pokles popularity ODS ?) a tak se tito „ spasitelé Vejprnic“  zahalili do volební strany Pravé Vejprnice.
Ze strany úřadu  obce s rozšířenou působností (ORP), nazývané též jako obec III. stupně -  správní obvod Nýřany,  je  pak patrná neobvyklá  „vstřícnost“ úředníků v rámci přehlížení nedostatků,   např. při pořizování územního plánu a jeho změn nebo územního řízení developerských projektů, projektování  či vymezení biokoridorů atd.. Ve Vejprnicích je tedy zřejmě naplňován  i druhý atribut ohrožení demokracie a způsob „vlády“ se tak stává nedemokratickým.      
.  S místní organizací  ODS jsou personálně propojeny i obecně prospěšné společnosti Baculus a Chronos mající sídlo v Domu poklidného stáří – Vejprnice, Tylova 999.  Na této adrese má sídlo i   STYLE PD s.r.o.  a  personální propojení najdeme i na VaK Plzeň – sever a.s. .  Ve struktuře jmenovaných organizací nechybí ani příbuzenské vazby.  
      Pokud budeme pátrat v politických teoriích a hledat přirovnání k vejprnickému způsobu výkonu veřejné správy, pak z jednotlivých typů vládnoucích režimů se ten vejprnický, pravděpodobně nejvíce podobá vládě oligarchie. Oligarchie je v  poučkách definována např.  jako politický systém, v němž nepočetná vládnoucí elita odebírá zdroje všem a vrací je pouze svým příslušníkům.


Ve Vejprnicích  dne 11.10. 2015  - Kraus Václav,  bývalý vejprnický patriot 

Soubory ke stažení

OznačeníVelikostDatum
Berla v obecním znaku.pdf92,8 kB15.10.2015
 
© www.vejprnice.eu - vytvořte si také své webové stránky