CO ZÁKON NEZAKAZUJE, ZVEŘEJNÍME (obecní zpravodaj nezávislý na Radě obce Vejprnice, vydávaný od 8.2.2011)
Hledat
Navigace: VEJPRNICE.EU > Bolavá témata > Kauza POZEMKY SÁDKA

Kauza POZEMKY SÁDKA

 

ZPRÁVA VÝBORU ZASTUPITELSTVA - PRACOVNÍ SKUPINA POZEMKY SÁDKA

Ve Vejprnicích dne 24.6.2012

Pracovní skupina pracuje ve složení Kraus Václav ( předseda výboru) a Filip František (člen výboru).

Pan Ing. Vostrý Ladislav na funkci člena pracovní skupiny rezignoval, když odůvodnění rezignace přednesl na zasedání ZO 8.3.2012.

Pracovní skupina se sešla celkem 4x a výsledky jednotlivých jednání jsou obsahem zápisů, které jsou přílohou této zprávy.

1. Výbor byl ustaven na jednání zastupitelstva obce 8.3.2012, usnesením č. 98/2012. Zastupitelstvem obce je tímto usnesením schvalován i záměr vypsat soutěž na využití území za Sádkou.

- Zastupitelstvem schválený záměr vypsat soutěž na využití území za Sádkou je nekonkrétní a není zřejmé, zda má být vyhlášena soutěž projektantů nebo investorů.

- V souvislosti s důvodovou zprávou usnesení je nejasné, zda má být soutěženo o zpracování urbanistického návrhu zastavovacích podmínek, nebo má být vyhlášena soutěž o postoupení území.

- Rozporným je i úkol předložit Radě obce návrh soutěžních podmínek. Výbor zastupitelstva je zřizován ve smyslu § 117 zákona 128/2000 o obcích odst. (1) - Zastupitelstvo obce může zřídit jako své iniciativní a kontrolní orgány výbory. Svá stanoviska a návrhy předkládají výbory zastupitelstvu obce.

Uvedené nejasnosti usnesení byly řešeny uplatněním námitky k usnesení č. 98/2012.

2. Ve vztahu k využitelnosti bylo území za Sádkou posuzováno dle následujících skutečností:

- dle územního plánu obce Vejprnice se jedná o využití území označeného 20 – SA (sportovní areál)

- změnou č.1 ÚP je území označeno 20 – OV ( občanská vybavenost) a to včetně pozemku stávajícího hřiště. Změna ÚP byla prezentována potřebou vymezení pozemků pro výstavbu nákupního centra.

- v územním plánu, výkres územního systému ekologické stability jsou pozemky za Sádkou vymezeny jako součást biokoridoru.

- důvodová zpráva usnesení 98/2012 uvádí, že bylo přijato na základě nabídky o.s. Baculus na odkup pozemků k využití pro výstavbu sportovního areálu.

- lokalita za Sádkou je pozemkem bývalé skládky komunálního odpadu, která se nachází na podmáčeném podloží a je vymezena jako zátopové území Vejprnického potoka.

- z  hlediska principů a pravidel územního plánování má ve vztahu ke sportovně rekreačním možnostem územní plán obce Vejprnice určitě řadu nedostatků a i tato skutečnost by měla být při řešení území zohledněna.

Nesrovnalosti ve vymezení pozemků z hlediska územního plánu, skutečnosti, že se jedná o kontaminované, podmáčené území v zátopové oblasti potoka jsou z hlediska využitelnosti území závažné regulační prvky, které limitují jeho využitelnost. Nelze asi požadovat, aby podmínky pro zástavbu ( sportovní areál - nákupní centrum, druh a účel stavby, náročnost zakládání staveb na podmáčeném území atd.) byly stanoveny osobou bez potřebné odborné způsobilosti v oblasti územního plánování.

Výbor výše uvedené skutečnosti vyhodnotil tak, že považuje za nezbytné aby využití území bylo řešeno vypracováním územní studie pro dané území. Vypracování území studie by mohlo být i předmětem soutěže na využití území za Sádkou, jejíž vypsání, usnesením č. 98/2012, zastupitelstvo obce schválilo. Máme za to, že územní studií lze vyřešit i rozpor mezi záměrem vybudování sportovně rekreačního areálu, na pozemcích, vymezených změnou č.1 ÚP s určením pro občanskou vybavenost ( změna odůvodněna potřebou výstavby nákupního centra), vymezením pozemků jako součást biokoridoru a potřebu využití části pozemků pro přeložku silnice II/203.

3. Názor na řešení území vypracováním územní studie byl konzultován na Odboru územního plánování Městského úřadu Nýřany, pracoviště Plzeň, s vedoucím odboru Ing. Plešmídem a Ing. Krupičkovou. Jednání se uskutečnilo dne 19.4. 2012 v Plzni a k návrhu na řešení území vypracováním územní studie bylo konstatováno ( zápis č. 2 příloha ke zprávě):

- V územním plánu obce Vejprnice nejsou vymezeny sportovně rekreační plochy a zcela chybí nekomerční sportoviště, hřiště obecního charakteru. Nově zastavované lokality nemají vymezena veřejná prostranství a nejsou vymezeny ani plochy pro rekreaci. Nově zastavované lokality měly být řešeny územní studií ( jako příklad uvedena část obce Křimická – sever a připravovaná nová zástavba - lokalita Cihelny).

- Potřeba nákupního centra byla ze strany odboru prosazována již při pořizování ÚP a takové zařízení občanské vybavenosti je, vzhledem k počtu obyvatel, pro obec nezbytností. Situování nákupního centra na okraji obce vlevo při výjezdu na Tlučnou je vhodné polohou, ne však z hlediska stavu pozemku ( kontaminovaný, podmáčený pozemek, zátopové pásmo).

- Odbor územního plánování doporučuje řešit výše uvedené nedostatky územního plánu vypracováním územní studie, která by ověřila možnosti využití řešeného území ( pozemky za Sádkou ) pro výstavbu sportovního areálu či nákupního centra. K naplnění potřeb v oblasti občanské vybavenosti a sportovně rekreační vybavenosti, nevylučuje možnost využití i jiných vhodných ploch ve východní části obce.

4. Dne 11.5. 2012, členové pracovní skupiny absolvovali jednání, které se uskutečnilo v Plzni, na Povodí Vltavy s.p. Cílem jednání bylo získání informací k využitelnosti pozemků za Sádkou z hlediska zátopového území a naplnění podmínek rekultivace skládky.

- V současné době je prováděna aktualizace záplavového území Vejprnicekého potoka, jejíž součástí je i vymezení aktivní povodňové zóny, pro kterou platí úplný zákaz umisťování staveb.

- Návrh staveb v záplavovém území musí být doložen odborným hydrotechnickým posouzením výstavby ( autorizovaný projektant)

- Z hlediska správce toku je požadováno zajištění přístupu v šířce 8m od břehové hrany.

- Ve vztahu ke skládce Vejprnice není v současné době vyloučen požadavek na odsunutí navážky

- Povodí vydává stanovisko k výstavbě na základě hydrotechnického posudku konkrétní stavby

- Na povodí není dostupná informace o stavu rekultivace skládky.

5. Ve vztahu ke kontaminaci řešeného území byl 14.5. kontaktován KÚ PK– odbor životního prostředí.

- Odborem životního prostředí KÚ PK jsou v mapových podkladech evidována ve Vejprnicích dvě skládková místa s odlišným rizikem zátěže. Další informace o stavu a případném provedení rekultivace nejsou na KÚ dostupné. Podrobné informace o kontaminovaném území a stavu rekultivace, by měl mít provozovatel skládky – Obec Vejprnice.

6. Dne 23.5. 2012 absolvoval předseda výboru V. Kraus jednání na OÚ Vejprnice. Jednání se konalo u stavebního technika OÚ, který měl po předchozí domluvě připravit k jednání dokumentaci skládky, kontaminovaného území za Sádkou. Dokumentace dle sdělení stavebního technika, není na OÚ k dispozici a tak bylo jednáno pouze na základě informací, které má výbor k dispozici z evidence kontaminovaných míst- MŽP ČR.

Jednání byl přítomen i místostarosta pan Valenčat a bylo konstatováno, že stav skládky odpovídá skutečnostem uvedeným v materiálech MŽP :

- není zřejmá odborná rekultivace skládky,

- skládku lze považovat za středně, až vysoce rizikovou lokalitu,

- doporučení : - plynometrický průzkum, provedení odborné sanace, zamezení podmílání skládkového tělesa vodotečí, odvodnění skládkového tělesa, překrytí nepropustnou zeminou, úprava svahových poměrů, biologická rekultivace, monitoring podzemních a povrchových vod.

Doporučená opatření byla provedena pouze částečně a neodborně a zřejmě bez potřebné dokumentace zpracované autorizovaným projektantem.

Místostarosta pan Valenčat upozornil i na další skutečnost limitující využití území, kterou je územním plánem uvedená přeložka části silnice Vejprnice – Tlučná, která se v současné době řeší a bude pravděpodobně vedena po části pozemků prezentovaných v návrhu na využití.

Závěr : Pozemky, které mají být předmětem dalšího využití dle návrhu pracovní skupiny ustavené jako poradní orgán zastupitelstva obce Vejprnice, charakterizují následující skutečnosti :

1. - Na pozemcích pokračovalo legální skládkování až do roku 1996 a lze očekávat zhoršení kontaminační situace v zájmové lokalitě. Nejsou k dispozici aktuální rozbory podzemních vod a není zřejmá odborná rekultivace provedená na základě plynometrického průzkumu.

2. - Pozemky jsou součástí záplavového území Vejprnického potoka. V současné době je prováděna aktualizace záplavového území jejíž součástí bude i vymezení aktivní povodňové zóny, která limituje využití území absolutním zákazem výstavby v aktivní záplavové zóně.

- Z hlediska správce toku je požadováno zajištění přístupu v šířce 8m od břehové hrany a není vyloučen ani požadavek na odsunutí navážky. I tyto uvedené skutečnosti limitují využitelnost území.

- Skládkováním, až na břehovou hranu potoka byly omezeny rozlivové možnosti v této části toku Vejprnického potoka a snížena protipovodňová funkce území, stouplo nebezpečí záplav zahrad a domů v blízkosti potoka.

3. - Další limitující prvky území jsou – kanalizační sběrač vedený souběžně se silnicí na Tlučnou, ochranné pásmo vedení vn, které je vedeno příčně územím v jeho západní části a souběžně s tímto vedením je pravděpodobně navržena i trasa regionálního biokoridoru. Pozemky situované v západní části budou pravděpodobně dotčeny i přeložkou silnice, která je v ÚP uváděna jako veřejně prospěšná stavba.

4. - Takto limitované území není zřejmě vhodné k využití pro výstavbu nákupního centra prezentovaného změnou č. 1 ÚP a je pravděpodobné, že ani v případě využití lokality pro nekomerční rekreační a sportovní zařízení nebudou naplněny potřeby obce z hlediska podmínek územního plánování.

5. - Jak bylo dříve uvedeno, pracovníky odboru územního plánování Městského úřadu Nýřany bylo konstatováno, že v územním plánu obce Vejprnice nejsou vymezeny sportovně rekreační plochy a zcela chybí nekomerční sportoviště, sportovní a rekreační zařízení obecního charakteru. Vzhledem k velikosti sídla je potřeba řešit i vymezení pozemků pro vybudování nákupního centra.

Požadavky na veřejná sportoviště a dětská hřiště, jejich velikost a vybavenost, se odvíjí od věkových skupin dětí a z hlediska věkových skupin je podmiňována i dostupnost hřiště, docházková vzdálenost. Potřebu dětských hřišť dokladuje návštěvnost prostoru prodejny na Křimické ulici, nebo venkovního prostoru u hostince Sokolovna, kde provozovatelé nabízejí návštěvníkům vedle pískoviště i skluzavky či prolézačky, ale zdaleka nemohou uspokojit všechny požadavky na dětská hřiště z pohledu jejich rozlohy a vybavenosti. Potřebu dětských hřišť v jednotlivých částech obce dokladuje i snaha občanů Strejčkova o vybudování lesního dětského hřiště. Dle informace Ing.Franty byl návrh na vybudování lesního hřiště, které by mohlo být vybudováno za materiálové pomoci pana Franty a svépomocí občanů, předán obecnímu úřadu.

Tyto skutečnosti uvádíme proto, že problematiku rekreace a rekreačního sportování nemůže vyřešit jedno sportoviště na pozemcích za Sádkou, ale že nedostatek veřejně přístupných sportovišť a zařízení rekreačního charakteru, stejně jako potřeba vymezení nákupního centra přesahuje možnosti území za Sádkou a uvedené nedostatky územního plánu, včetně problematiky protipovodňových opatření, by měly být řešeny územní studií a změnou územního plánu.

Návrh pracovní skupiny:

1. Provést rekultivaci pozemků bývalé skládky dle doporučení  uvedeném v evidence kontaminovaných míst Ministerstva životního prostředí. Rekultivace podmiňuje změnu využití pozemků např. pro vybudování sportovně rekreačního zařízení.

2. Ve vztahu k dříve uvedeným limitujícím podmínkám území řešit jeho využití na základě vypracování územní studie.

3. O pořízení územní studie požádat Odbor územního plánování Městského úřadu Nýřany.

- Pořizovatelem územní studie je úřad územního plánování, který splňuje kvalifikační požadavky pro výkon územně plánovací činnosti.

4. Územní studie má vždy zadání, které by v daném případě nemělo řešit pouze využití území za Sádkou, ale také dostupnost hřišť a sportovních a rekreačních zařízení pro všechny věkové skupiny obyvatel. Pořizovatel stanovuje obsah, rozsah ( vymezení řešeného území), cíle a účel územní studie. Územním plánem obce Vejprnice nejsou vymezeny plochy pro rekreaci a volnočasové aktivity obyvatel.

5. Určitě by bylo prospěšné, aby cíle a účel studie byl stanoven na podkladu dotazníkové akce, kterou by občané mohli vyjádřit svoji potřebu nejen ve vztahu k možnostem rekreace a sportu, ale i ostatních funkčních složek ve smyslu pravidel územního plánování. Právě účast veřejnosti v procesu územního plánování je jednou z kapitol pravidel územního plánování.

6. Zhotovitel územní studie nebo pořízení územní studie, dle pořizovatelem stanoveného zadání, může být předmětem architektonické soutěže. O využití území nelze rozhodovat bez potřebné kvalifikace a odborné způsobilosti.

Jak je možné usoudit z důvodové zprávy návrhu usnesení č.98/2012 bylo pracovní skupině uloženo stanovit podmínky prodeje pozemků za Sádkou. K této části úkolu uvádíme:

1. Prodej pozemků, byť za pouhých 50 Kč/m2, nezbavuje obec, jako původce ekologické zátěže, povinnosti rekultivace a realizace doporučení uváděných k rizikům dané ekologické zátěže. Termín vypracování soutěžních podmínek a stanovení způsobu realizace soutěže do 31.3. je řešením pod časovým tlakem a jak vyplývá z obsahu zprávy a  naplnění úkolu ve smyslu podmínek daného území, vyžaduje způsobilost k činnosti v oblasti územního plánování.

2. Není vyloučeno, že předmětné pozemky, situované v západní části území, budou pravděpodobně dotčeny i přeložkou silnice , která je v ÚP uváděna jako veřejně prospěšná stavba. Myslíme, že vlastnictví pozemků obcí, nebude překážkou v postoupení potřebného území pro realizaci veřejně prospěšné stavby.

3. Pracovní skupina navrhuje, aby obecní pozemky za Sádkou nebyly prodávány a po provedené rekultivaci byly využity k vybudování nekomerčního, sportovně rekreačního zařízení. Jak bylo dříve uvedeno v územně plánovací dokumentaci chybí sportovní a rekreační plochy, které je, s převládající obytnou funkcí obce, záhodno přiblížit ideálním hodnotám ve smyslu pravidel územního plánování. Jsme názoru, že než dojde k vypsání a případné realizaci záměru prodeje je vhodné k využití těchto pozemků provést veřejnou anketu ( dotazníkové šetření) jako jednu z forem komunikace zastupitelstva s občany. Je to rovněž jedna z forem podílu občanů na správě své obce.

4. Potřebu nákupního centra, kterou byla ve vztahu k území za Sádkou prezentována změna územního plánu č. 1, navrhujeme řešit v rámci dříve navrhované územní studie na východním okraji obce.

Skládkováním v  bezprostřední blízkosti potoka byly omezeny rozlivové možnosti území a stoupla pravděpodobnost záplav zahrad a domů nejen v centru obce, ale i nemovitostí podél Luční ulice. Územní studie by mohla řešit i protipovodňové opatření, např. retenční nádrž na potoce mezi Tlučnou a územím za Sádkou. Taková vodní plocha by krom retenční funkce, mohla plnit i funkci rekreační.

5. Zpráva, která může být hodnocena jako analytická část řešení daného území a by měla být zastupitelům postoupena jako informační materiál k dalšímu rozhodování o využitelnosti území.

Návrh usnesení na vypracování územní studie včetně vymezení cílů řešených územní studií a především jejich odůvodnění bude výborem připraveno pro další jednání zastupitelstva obce.

6. Podání námitky ve vztahu k zadání úkolů pracovní skupině nebylo motivováno snahou o nesplnění úkolu, ale vyhodnocením nejasností nesrovnalostí v jeho  zadání. Námitka je určena zastupitelstvu obce a radě obce nepřísluší její hodnocení před projednáním námitky zastupitelstvem. Máme za to, že úkol uložený pracovní skupině je plněn a „konstatování“ OR je účelové. 

Pracovní skupina – iniciativní orgán zastupitelstva pracuje od jejího ustavení 8.3. 2012 a připomínáme, že dle vyhlášky 37/2003 (příloha č.1) přísluší členům výborů měsíční odměna. Přiznání odměny nabylo  usnesením č. 98/ 2012 stanoveno. Uvedená připomínka k přiznání odměny členům pracovní skupiny je doplněním námitky k usnesení č.98/2012.

Za pracovní skupinu zastupitelstva obce Kraus Václav – předseda výboru.

________________________________________________________________________________________

Metodický pokyn pro výběr zhotovitele územního plánu

 

________________________________________________________________________________________

18.2.2012 (šk) - ODKLONĚNÍ PŘES BACULUS? Koalice ODS-Rozvoj navrhuje prodat neziskovce Baculus 3,2 hektaru pozemků u sádky, určených územním plánem obce pro výstavbu supermarketu za neskutečných 50 Kč/m2. Fotbalové hřiště dostane jako bonus. Aby důchodci měli kde hrát fotbal? Složení rady o.s. Baculus v květnu 2010 : PaedDr. Petr Štainigl, Dalibor Zítek, Milan Bednář. Vysvětlivky : červená čára jsou pozemky převáděné na o.s. Baculus, modrá čára je plocha č.20-Občanská Vybavenost dle územního plánu, žlutá čára je plocha Sportovní Areál dle územního plánu, černá čára je tréninkové fotbalové hřiště SK Slavia Vejprnice u sádky. úřední deska, alias výprodej obecního majetku

Ladislav Vostrý, člen zastupitelstva obce, 18.2.2012

_____________________________________________________________________________

 
© www.vejprnice.eu - vytvořte si také své webové stránky