Očima Škarohlída 6
(komentář opozičního zastupitele k aktuálním politickým událostem v obci Vejprnice)
Proč jsem nehlasoval pro rozpočet obce 2012
Dne 7.11.2011 jsem se zúčastníl školení v Praze, které bylo tematicky zaměřené na finanční řízení obcí. Na školení jsem si vzal neplacené volno v práci (jsem sám sobě šéfem, takže nebyl problém) a školné jsem zaplatil z odměny neuvolněného zastupitele (čistého beru 496 Kč, takže tady problém byl). Kromě jiného jsem se dozvěděl, že celkové výdaje obce by měly být členěny do dvou tříd : běžné výdaje a kapitálové výdaje. Do běžných výdajů se zahrnují výdaje na správu obce, školství, bydlení a svoz odpadu. Kapitálové výdaje jsou v podstatě investice, tedy výdaje na rekonstrukce či novostavby nemovitostí v majetku obce (místní komunikace, budovy školy, budova radnice, školní hřiště, obecní bytové domy, ...). Poměr běžných a kapitálových výdajů by měl být 2:1, tzn. 2/3 na běžné výdaje, 1/3 na kapitálové výdaje.
Dne 5.12.2011 jsem obdržel návrh rozpočtu obce Vejprnice pro rok 2012, který se měl projednat, tedy odsouhlasit, popř. zamítnout, na nejbližším zasedání obecního zastupitelstva dne 15.12.2011. Celkové výdaje byly navrženy v částce 40 mega (mega = milionů Kč). Jako čerstvě proškolený zastupitel jsem tedy očekával, že v tomto návrhu naleznu rozčlenění na 27 mega-běžné výdaje a 13 mega-kapitálové výdaje. Nenalezl. Jsou zde nějaké položky, které když sečtu, dají dohromady 40 mega. Po rozčlenění na běžné a kapitálové výdaje ani vidu, ani slechu, prostě nepořádek!
Těch 13 mega bych rád viděl rozepsané na konkrétní stavby, např. :
smíšená stezka pro pěší a cyklisty Plzeňská ulice, projektová příprava - 0,2 mega
smíšená stezka pro pěší a cyklisty Plzeňská ulice,1.etapa - 1,3 mega
přístavba a nástavba školní jídelny – 6,0 mega
rekonstrukce Studentské ulice, 3.etapa – 4,0 mega
školní hřiště – 1,5 mega
celkem investice – 13 mega
V položce 3831-Veřejné osvětlení vidím částku 1,6 mega. Tyto peníze jsou zcela určitě běžné výdaje, neboť svítidla, stožáry a kabely jsou v majetku cizího subjektu a obec přeci nemůže investovat do cizího majetku. Co já vím, tak obec má od roku 2002 uzavřenu smlouvu o zajištění veřejného osvětlení s jeho vlastníkem a provozovatelem ČEZ až do roku 2017. Tato smlouva je něco jako leasing s tím, že na konci leasingu nemá obec smluvně zajištěno odkoupení zařízení, kterého se leasing týká. U normálního leasingu na auto si člověk to auto za pár babek od leasingové společnosti odkoupí. Tak tato položka se mi vůbec nelíbí (cenami obvyklými ve veřejném osvětlování se podrobněji zabývám ve Škarohlídu 5).
Na školení nám také říkali, že obecní rozpočet je nástrojem k prosazování politických cílů vládnoucí koalice. Já členem vládnoucí koalice ve Vejprnicích nejsem, nebyl jsem odsouhlasen ani do jediné funkce v zastupitelstvu (připomínám : chtěl jsem být předsedou kontrolního výboru, nebo alespoň členem stavební komise). Vládnoucí koalice mne už dvakrát vyzývala (pan Valenčat a Kraus J. z občanského sdružení Za rozvoj obce Vejprnice a pan Váchal z ODS), abych se vzdal mandátu, neboť prý jen zbytečně zdržuji, kradu z veřejných prostředků a vůbec se neumím slušně chovat.
Dne 15.12.2011 jsem hlasoval proti přijetí návrhu rozpočtu obce na rok 2012. Hlasovat svobodně je demokratickým právem každého zastupitele, zastupitel se za své hlasování zodpovídá pouze svým voličům. Občané Vejprnic mi to určitě za necelé 3 roky spočítají. Nebojte se - obec jsem neuvrhl do rozpočtového provizoria, rozpočet překvapivě prošel i bez mého hlasu.
Ladislav Škarohlíd Vostrý
26.12.2011, 12:45
www.vejprnice.eu