CO ZÁKON NEZAKAZUJE, ZVEŘEJNÍME (obecní zpravodaj nezávislý na Radě obce Vejprnice, vydávaný od 8.2.2011)
Hledat
Navigace: VEJPRNICE.EU > Bolavá témata > 69. výročí osvobození Vejprnic americkou armádou

69. výročí osvobození Vejprnic americkou armádou

Ladislav Vostrý napsal dne 4.5.2014 :

Pod farou na Staročeské návsi je pomník vojákům americké armády. Je na něm nápis : " Na památku osvobození Vejprnic americkou armádou 6.5.1945. Vděční občané."

Je všeobecně známo, že Plzeň a okolí osvobodila 3.americká armáda pod velením generála Pattona. Už méně je známo, že operací v prostoru Cheb-Karlovy Vary-Plzeň-Klatovy byl pověřen V.sbor 3.americké armády, který čítal asi 85.000 mužů, že jej tvořilo 5 divizí, že mu velel generál Huebner a že útok začal 5.května v časných ranních hodinách. Na Karlovy Vary postupovala 9.obrněná divize a 1.pěší divize. Na Plzeň postupovala 16.obrněná divize (ve znaku triangl), 2.pěší divize (ve znaku indián) a 97.pěší divize (ve znaku trojzubec). Dne 5.5. ráno propuklo v Plzni povstání, již večer byla plzeňská radnice v rukou povstalců. Do Plzně od Skvrňan přijela jako první 6.května v 8:15 hod. 16.pancéřová divize. 

I ve Vejprnicích v sobotu 5.5.1945 ráno propuklo povstání, povstalci obsadili vejprnickou radnici. Vejprnice osvobodila 6.5. kolem 15.hodiny 97.pěší divize, konkrétně 2.prapor 386.pěšího pluku plukovníka Samuela M. Lansinga (zdroj : http://dday.slavnostisvobody.cz/index.php?menu=calendar&date=1945-05-06). Tento prapor obsadil též Bdeněves, Kozolupy, Město Touškov, Čemíny. Den předtím, tedy 5.5., tento prapor obsadil Málkovice, Bor, Holostřevy, Čečkovice, Benešovice a Stříbro. Hranice Sudet probíhala mezi Nýřany a Tlučnou, Vejprnice tedy tehdy spadaly pod Protektorát Čechy a Morava (Bezirk Pilsen-Land), Dobřany, Stod, Nýřany a Město Touškov spadaly pod Velkoněmeckou říši (Sudetenland).

Slavnostní projev před pietním aktem kladení věnců u pomníku pronesl starosta Karpíšek (ODS) - viz video na YouTube http://youtu.be/3OxhF5PNf7I. Vzácným hostem byla krajská zastupitelka a životní partnerka starosty Karpíška Trylčová (ODS), o které se přítomní dozvěděli, že kandiduje do Evropského parlamentu. Kladení věnců u pomníků se též aktivně účastnili i 1.místostarosta Váchal (ODS) a 2.místostarosta Valenčat (Za rozvoj obce Vejprnice). Tradiční hosté vejprnických amerických slavností poslanec Pospíšil (dříve ODS), bývalý poslanec Papež (ODS), bývalý poslanec Vilímec (ODS), bývalý senátor Sefzig (ODS) z neznámých důvodů nepřijeli.

Poděkování patří členům Klubu 3.americké armády Plzeň a Old Car Ranger Praha.

Německo-český slovník : Mies=město Stříbro nebo řeka Mže, Wilkischen=Vlkýš (dnešní Heřmanova Huť), Nürschau=Nýřany, Tuschkau=Město Touškov, Tschernoschin=Černošín, Staab=Stod, Dobrzan=Dobřany.

16th_US_Armored_Division_SSI.png
220px-2_Infantry_Div_SSI.png
97infantry_znak.png
konvoj vojenských veteránů Klubu 3. americké armády Plzeň a Old Car Ranger Praha přijel do Vejprnic od Skvrňan v sobotu po půl deváté.jpg
americká vozidla byla netradičně vyzdobena šeříky.jpg
pracovití vietnamci využili díry na trhu s potravinami, válka ve Vietnamu skončila před 39 lety.jpg
před kapličkou.jpg
pod kostelem.jpg
DSCN3968.JPG
Sudetenland 1941 západně od Plzně.jpg
Správní obvod obce s rozšířenou působností Nýřany.jpg
Plzeň-západ 2014.jpg
 
© www.vejprnice.eu - vytvořte si také své webové stránky