Politoložka Dvořáková varuje. Lidé mají pocit, že je vláda opustí
11.8.2011 5:12 - Radikalizace situace a nepokoje v ulicích v takové míře, jakou máme možnost vidět v posledních dnech ve Velké Británii, prý Česku zatím nehrozí. Myslí si to alespoň politoložka VŠE Vladimíra Dvořáková. Ovšem varuje přesto před tím, že některé rysy, které tomuto stavu předcházely, jsou i u nás totožné a není dobré je podceňovat.
"Víte, když se podíváte na to, proč byly nepokoje v Řecku, ve Španělsku, tak tam je vedle všech důvodů, které se uvádějí, společný jeden faktor. A to ten, že lidé tam mají pocit, že je jejich vláda opustila a nechala s jejich problémy být. Proto se bouří. I u nás by k tomu mohlo dojít - věřte, že dokud budou mít lidé v uvozovkách špatný pocit jen z toho, že jsou jim snižovány platy, k podobným nepokojům kvůli tomu s největší pravděpodobností nedojde. Ovšem pokud se k tomu přidá fakt, že není pro tyto lidi zastání nikde nahoře, mezi lidmi, které si zvolili, ukáže se, že někdo z té krize profituje a ten druhý, který ani před krizí nic moc neměl a ještě je nucen znovu k utahování opasků, pak to může být problém a roznětka k výbuchu vášní," řekla ParlamentnímListům.cz politoložka Dvořáková.
Podle ní by proto ani česká vláda neměla podceňovat některé věci, kvůli kterým se lidé zlobí - i když zatím většinou jen anonymně a nepříliš nahlas. "Impulsem k tomu, aby lidé vybuchli, pak může být prakticky maličkost. Hodně opatrně by však vláda měla zvažovat to, aby neprošel zákon, který by zakazoval zveřejňování platů různých poradců na ministerstvech a úřadech. Ti pobírají, jak se ukazuje , velké peníze ze státní kasy, tak proč by o jejich příjmech a také to, za co je pobírají, neměli vědět ti, co do té kasy přispívají? Lidi může popudit také to, pokud sněmovna nevydá ke stíhání Víta Bártu - a tím neříkám nic o tom, zda je vinný či nikoli," popsala možná slabá místa, jež by mohla vyvolat výbuch nepokojů i u nás, Dvořáková.
Přitom letos na jaře to byla právě tato žena, která varovala před tím, pokud se v Česku nezačne intenzívně pracovat na změně politického klimatu, že by lidé mohli vyjít do ulic a mohlo by to být velmi zlé. Hovořila dokonce o tom, že jsme možná v přímém přenosu svědky rozpadu systému.
Nyní se drží v podobných prognózách poněkud zpátky. "To, že v Česku budou pokračovat protesty, se vyloučit nedá a je to i velmi pravděpodobné. Uvidíme, zda nakonec přece jen vláda veřenost nepřesvědčí o tom, že zvýšení DPH, které přinese zdražování, nebude ve finále katastrofou pro občany, že lidi neuklidní v tom, že zdravotnická reforma přinese víc pozitiv než negativ. Na to všechno má ještě nějaký čas a i odboráři jsou sním srozuměni. Pokud však přece jen dojdou k přesvědčení, že je třeba se snažit zvrátit některá rozhodnutí stávkou a protesty, stále nejde o nic, co by mělo lidi zneklidňovat. Tento druh protestů je totiž zvládnutelný, protože je organizovaný - v tom nebezpečí nevidím," pokračovala dále pro ParlamentníListy.cz Vladimíra Dvořáková.
Jak však dodala, daleko horší situace by mohla nastat, pokud by nepokoje a protesty vznikly živelně, bez organizátorů, vyvolané různými - často i asociálními - skupinami, ke kterým by se přidaly s velkou pravděpodobností kriminální živly - tak je se to děje ve Velké Británii a dělo se i ve Francii i jiných evropských zemích. "Není třeba si zastírat, že takovéto extremistické skupiny a snahy v zemi jsou, stačí číst jen diskuse na internetu," upozorňuje Dvořáková s tím, že by pak nepokoje mohly být zcela pod taktovkou "chuligánů". A ti jsou podle politoložky výsledkem chyb, kterých se (nejen na nich) dopustila ta společnost, která je vyprodukovala.
Autor: Alena Hechtová
_____________________________________________________________________________
Profesorka Dvořáková má strach: Lidé vyjdou do ulic. A bude to zlé
13.4.2011 4:45 - Odvážná profesorka politologie, předsedkyně Akreditační komise Vladimíra Dvořáková je současnou politickou situací v naší zemi vyděšena. Poukazuje kriticky na to, že jde o stav již dlouho neúnosný, který může mít dalekosáhlé důsledky.
"Hrozím se toho, až lidé vyjdou do ulic, protože není žádná jiná únosná alternativa toho, co by mělo následovat. Netroufám si odhadnout, co všechno se pak může stát a už teď si jen přeju, aby to, pokud je to vůbec možné, dopadlo dobře," vyjádřila se pro ParlamentníListy.cz.
Zatímco všechna česká média už se naučila skloňovat spojení vládní krize zcela automaticky, politoložka v těchto dvou slovech vidí obrovský varovný vykřičník.
"Víte, to se už nedá vůbec okomentovat z hlediska politologa. Ta současná situace se již zcela vymkla všemu, co politologie umí vydedukovat, spočítat a odhadnout. Spíš byste se museli obrátit na znalce mafiánských praktik - protože pouze o ně v české politice již jde," odpověděla profesorka politologie z VŠE Vladimíra Dvořáková ParlamentnímListům.cz. Původní otázka přitom zněla, zda sdílí pocit některých analytiků, že v kauze Věcí veřejných, která se původně zdála být nasměrovaná k ministru dopravy Vítu Bártovi, jde o zcela jinou figuru. Totiž o premiéra Petra Nečase.
"Těžko říct, mafiánské praktiky opravdu komentovat neumím. Zřejmé je, že se stále více jedná o to, kdo koho kdy odstřelí - (zatím jen politicky), všichni na všechny sbírají kompromitační materiály, které skladují, aby je ve správnou chvíli vytáhli. Politici se obklopují podivnými experty, místopředseda vlády vystartuje na novináře s nějakou údajnou nahrávkou, kterou vzápětí popře a připadá mu to normální. Na ministerstvech se vyhazují odborníci, aby se nahradili kamarádíčky, kteří problematice většinou vůbec nerozumějí. A přihrají se jim obrovské smluvní platy," rozhořčila se politoložka.
Připustila, že vždy odmítala jakékoli konspirační teorie, ale současná situace ji nutí i s nimi počítat, poněvadž se zdají být také velmi častým nástrojem.
Podle ní jsme v přímém přenosu svědkem rozpadu systému. "Nikdy jsem si nemyslela, že to budu moci takto rychle sledovat na vlastní oči a ve své zemi. Bojím se však toho, jak se bude hledat alternativa," přiznala své obavy z budoucnosti politoložka Dvořáková. Podle ní by bývalo bylo řešení, kdyby nová vláda před rokem okamžitě a trvale přerušila veškeré penězotoky do stran i mimo ně. "Jenomže to prostě u nás, jak se ukazuje, není možné. Pokud se o to někdo pokusí, zůstane sám a zbytek mafiánů ho dostane," řekla profesorka Dvořáková.
Dodala, že je skutečně otázkou času, než u nás lidé vyjdou do ulic. "Jen bych si přála, aby to nakonec nějak dobře dopadlo. Současné nálady totiž napovídají tomu, že by mohlo dojít i k velmi nepříjmeným konfrontacím, jež by nebyly asi sametové," uzavřela politoložka.
Vladimíra Dvořáková situaci v zemi kritizuje již delší čas. A varuje...
Již před měsícem hovořila v ČT o rostoucí nespokojenosti ve společnosti, která jde ruku v ruce s radikalizací názorů. I tehdy státní správu obvinila z mafiánských pratik a nevyloučila, že by lidem mohla s tímto vývojem dojít trpělivost. Za pravdu jí následně dali i ParlamentnímiListy.cz oslovení sociologové. Uznali, že varování před radikalismem je na místě.
„V podpalubí roste nespokojenost, ale na palubě Titaniku se tančí. Lidi jsou naštvaní, že politici neřeší věci, které by měli, a místo toho provozují hrátky, kdo co na koho ví. To jsou praktiky mafie, ne státní správy," uvedla tehdy pro ParlamentníListy.cz Dvořáková.
„Zabývám se revolucemi a vím, že nejsme v Tunisku a Egyptě. Ale nestačím se divit, kolik fašizujících proudů se dostává do různých pozic," naznačuje, že lidé si mohou uvědomit, že volební proces není to, co může problémy společnosti vyřešit. „Stačí se podívat na doprovodné internetové chaty k Hyde parku, jaký charakter měly těsně po volbách a jak se ty názory nyní radikalizují," upozornila v březnu profesorka Dvořáková, která bývá častým a vítaným hostem v diskusních i zpravodajských pořadech České televize.
Podle sociologa Jana Hartla, který je ředitelem STEM, je zavedeným vzorcem od politologů to, že když vidí rostoucí napětí ve společnosti, tak varují před radikalizací a extremismem. „Varování před ním je tedy na místě, když ve společnosti nepřevládá klidný racionální typ komunikace. Ale my jako sociologové mapujeme nejen situace, ale i procesy ve společnosti. A náznaky nějaké radikalizace nevidíme. Přesto bych názor kolegyně Dvořákové viděl jako memento," uzavřel v březnu svůj názor Hartl.